Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė
Bashkėsia Islame e Republikės sė Kosovės
Lajme & Ngjarje________________________________
Pse katėr medhhebet?

© Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė 2009-2017. Tė gjitha ė drejtat tė rezervuara ®
VIDEO_______________________
Dėgjo
    Kur'an
        online
Lexo
Kur'an online

Nė Gjuhėn Shqipe
PDF

Cikli i veēantė i ligjeratave pėr muajin e bekuar tė Ramazanit
Realizim i  Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės
Tribuna e organizuar nga KBI-Prishtinė
Tema: Droga, dukuri shkatėrruese e shoqėrisė
Emisioni PULSI nė KTV
Tema? A ekziston magjia e zezė?
Hoxhė Husamedin ef.Abazi
Ramazani nė trojet shqiptare
Realizim i  Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės
Fortėsia e besimtarit dhe qėndrueshmėria e tij
Kryetari i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės Hetem Sopjani,
priti nė takim Kryetarin e Komunės sė Prishtinės, Shpend Ahmeti.

Kryetari i Komunės sė Prishtinės, Shpend Ahmeti, i shoqėruar nga Drejtori i Kulturės nė Komunė tė Prishtinės, Besart Vllahinja, vizitoi sot Kėshillin e Bashkėsisė Islame tė Prishtinės, ku u prit nga kryetari i sa Hetem Sopjani, si dhe Mr. Idriz Xhigoli, zv. kryeimam, i Prishtinės.

Nė takim u fol pėr bashkėpunimin nė mes tė Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės dhe Komunės sė Prishtinės, me theks tė veēantė tek restaurimi i Xhamisė sė Ēarshisė. Kryetari Ahmeti tha se janė shpenzuar shumė para dhe kohė pėr restaurimin e kėsaj xhamie, mirėpo xhamia ende ka mbetur nė gjendje jofunksionale me punime tė pakryera.

Pas vizitės sė pėrbashkėt tė kryetarit dhe imamėve nė kėtė xhami, dhe krahasimit tė punimeve qė janė bėrė nė Xhaminė e Jashar Pashės, kryetari Ahmeti tha se ėshtė e papranueshme qė kjo xhami, 640 vjet e vjetėr, e qė pėrveē funksionit fetar do tė mund tė ishte edhe pikė turistike e Prishtinės, tė lihet nė kėsi gjendje. Ai premtoi se Komuna e Prishtinės do tė pėrkujdeset qė Xhamia e Ēarshisė tė restaurohet dhe tė ketė kujdesin e duhur si xhamia mė e vjetėr e qyteti.
Hytbeja e Kurban Bajramit – 2017


Kėshilli i Bashkėsisė Islame-Prishtinė takim me kryeministrin Ramush Haradinaj

Sot mė 07.10.2017 kryeministri i vendit z.Ramush Haradinaj priti nė takim delegacionin nga Kėshilli i Bashkėsisė Islame tė Prishtinės.
Pėr tė takuar kryeministrin ishin kryetari i KBI-sė Hetem Sopjani, kryeimami Burhanudin Hashani, zv.kryeimami Mr.Idriz Xhigoli, anėtari i kryesisė sė BIK Bahri Sejdiu dhe referenti financiar Bahri Rexha.
Nė kėtė takim u bisedua rreth punės, sfidave dhe vėshtirėsive me tė cilat ballafaqohet ky institucion.
Njėherit, kryeministri Haradinaj garantoi bashkėpunimin e tij dhe qeverisė me Kėshillin i Bashkėsisė Islame tė Prishtinės.

Kandidati pėr kryetar tė Prishtinės Arbėr Vllahiu viziton Kėshillin e Bashkėsisė Islame tė Prishtinės

Kėshillin e Bashkesisė Islame tė Prishtinės, sot e vizitoi kandidati pėr kryetar tė Prishtinės nga radhėt e AAK-sė, z.Arber Vllahiu, i cili ishte i shoqėruar nga bashkėpunetorėt e tij.
Z. Vllahiu, u prit nga kryetari i KBI-se Hetem Sopjani, kryeimami Burhanudin Hashani dhe zv.kryeimami Idriz Xhigoli.
Nė takim u bisedua pė vėshtirėsitė dhe sfidat qė ka KBI, sidomos me pronat e saj, si dhe u bisedua pėr rėndesinė e treshgimisė kulturore e fetare nė kryeqytet dhe pėrkujdesjen ndaj saj.
Z. Vllahiu garantoi pėrkrahjen dhe mbėhtetjen e tij pėr Kėshillin e Bashkėsisė Islame tė Prishtinės dhe komunitetin nė pergjithėsi
SHĖNDETI
Ushqimet e preferuara tė Muhamedit a.s.

GRUAJA NĖ ISLAM
Emancipimi i femrės pėrmes islamit
Intelektual tė shquar shqiptar nė mediat arabe
Kėshilli i Bashkėsisė Islame i Prishtinės organizoi manifetstimin e Ditės sė Mevludit

Sot mė 30 nėntor 2017 nė xhaminė e madhe Sulltan Fatih u bė kremtimi i ditės sė mevludit. Numrit tė madh tė xhematlinjeve iu drejtua me njė fjalė rasti kryetari i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės Hetem ef.Sopjani, ndėrsa  kryeimami Sabri ef.Bajgora mbajti njė ligjeratė pėr mevludin.
Nė kėtė manifestim, po ashtu u kėnduan pjesė nga mevludi nga hoxhallarėt Sallah ef.Feta, Jahir ef.Beqiri dhe Mustafė ef.Dervisholli, kurse permbyllja e manifestimit u bė me njė dua kolektive.
Kryetari Hetem Sopjani priti nė takim Gjeneralin e KFOR-it italin Bajata

Mė 07.12.2017 Kryetari i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame Hetem ef.Sopjani priti nė takim pėrfaqėsues tė KFOR-it italian nė Kosovė.

Nė emėr tė KFOR-it italian foli Gjeneral Bajata, i cili ishte i interesuar pėr veprimtarinė qė bėnė KBI-Prishtinė, pėr punėt dhe sfidat e saj.
Kryetari Sopjani dhe Gjenerali Bajata shkėmbyen ide dhe mendime, njėherit qė tė dy palėt thanė se bashkėpunimi do tė vazhdoj edhe nė tė ardhmen.
Njė delegacion nga Kėshilli i Bashkėsisė Islame i Prishtinės ishin pėr ngushlime tek Myftiu Naim Tėnava.

Kryetari Hetem Sopjani sė bashku me administratėn dhe imamėt e komunės sė Prishtinės i shprehen ngushllimet e tyre Myftiut pėr vdekjen e vėllaut tė tij Imer Tėrnava.
Kėshilli i Bashkėsisė Islame i Prishtinės ngushllon Myftiun Naim Tėrnava
Komentimi i Istiadhes
Hafėz Ibrahim Dalliu
Kryetari i Komunės sė Prishtinės, Shpend Ahmeti, vizitoi Kėshillin e Bashkėsisė Islame tė Prishtinės, ku u prit nga kryetari Hetem Sopjani dhe Mr. Idriz Xhigoli, zv. kryeimam i Prishtinės.
Bashkupunimi ndėrmjet KBI-sė dhe Myftiniut nga Dijaneti i KONYA

Kryetari i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame Hetem ef.Sopjani, sė bashku me Myftiun Mr.Naim Ternava pritėn delegacionin nga Dijaneti i Repiblikės sė Turqisė, tė cilit I priu  Prof. dr. Ali AKPINAR , Myftiu i Konjes .
'Bashkepunimi ndermjet dy instutucioneve fetare ėshtė vazhdimėsi e sė kaluarės sė pėrbashkėt fetare qė kemi me Dijanetin e Turqisė, por kėtė bashkėpunim dėeshirojmė ta konkretizojmė me Dijanetin e Konyas.
KBI -Prishtinė sė bashku me rrethinen e saj (fshatra)  ka nėn administrim xhamitė, mirėpo me gjithė aktivitetin qė e bėjmė ne si KBI-Prishtinės prap se prap ka hapsirė pėr njė kontribut mė tė madh pėr besimtarėt e Prishtinės', deklaroi kryetari I KBI-sė Hetem ef.Sopjani.


Nderohet vepra e Ismet ef.Limanit

Kėshilli i Bashkėsisė Islame nė Prishtinė organizoi akademi pėrkujtimore pėr hoxhėn Ismet ef.Limani.
Nė kėtė akademi pėrkujtimore tė mbajtur nė Swiss Diamond Hotel nė Prishtinė, ishte i pranishėm edhe Myftiu i Kosovės Mr.Naim Tėrnava, i cili foli pėr figurėn emblematike tė hoxhes dhe veprimtarit Ismet ef.Limanit.
Tė pranishmėve iu drejtua po ashtu edhe kryetari i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės Hetem ef.Sopjani, i cili foli pėr jetėn dhe veprėn e hoxhės dhe atėdhetarit Ismet Limani, kryetari Sopjani ēmoi lartė veprimtarinė  e hoxhes, i cili dha kontribut tė madh si nė rrafshin fetar, njė ashtu edhe nė atė kombėtar.
Akademia u ndjek me interesim nga tė pranishmit e shumtė.
Mė 15 Maj 2018 nė Sallėn e kuqe tė Pallatit tė Rinisė nė Prishtinė, Kėshilli i Bashksėsiė Islame nė Prishtinė organizoi tribunėn pėr nderė tė muajit tė bekuar tė Ramazanit.
Pėrfaqėsuesit e Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės morėn pjesė nė iftarin e shtruar nga Komuna e Graēanicės

Mė datė 18 maj 2018 Komuna e Graēanicės shtroi iftar pėr besimtarėt mysliman tė kėsaj komune.
Pjesėmarrės nė kėtė iftar ishin delegacioni i KBI-sė, i cili pėrbėhej nga kryetari Hetem ef.Sopjani, kryeimami Burhanudin ef. Hashani dhe zv.kryeimami Idriz ef. Xhigoli, kurse tė pranishėm ishin edhe pėrfaqėsuesit e Komunės sė Graēanicės, Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, pjestarėt e KFOR-it italian dhe besimtar tė shumtė.
Me njė fjalim rasti iu drejtua tė pranishmėve kryetari Hetem ef.Sopjani dhe kryeimami Burhanudin ef.Hashani, kurse zv.kryeimami Idriz ef.Xhigoli bisedoi me drejtorin pėr urbanizėm nė Komunėn e Graēanicės, ku u diskutua pėr kėrkesėn e KBI-sė pėr tė ndėrtuar njė xhami pėr nevojat e popullatės shqiptare.
Ligjerues nė kėtė tribunė ishin kryetari i KBI-sė Hetem ef.Sopjani dhe Shefqet ef.Krasniqi.
Interesimi pėr tė ndjekur kėtė tribunė ishte tejet i lartė kurse salla ishte e stėrmbushur me spektatorė.
Me 21.05.2018 Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosoves shtroi iftar pėr nėpunėsit e saj nga mbarė Kosova.

Pjesėmarrės nė kėtė iftar ishin edhe pėrfaqėsuesit e Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės, sė bashku me tė gjithė imamet e komunės sė Prishtinės.
Ambasadorja turke nė Prishtinė viitoi Kėshillin e Bashkėsisė Islame tė Prishtinės

Kryetari i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės Hetem Sopjani, priti ambasadoren turke nė Prishtinė znj.Kivilcim Kiliē.
Ambasadorja turke fillimisht bėri shpėrndarjen e disa ndihmave ushqimore pėr skamnorėt, pėr tė vazhduar mė pas me njė takim me udhėheqėsit e KBI-sė.
Gjatė takimit u bisedua rreth raporteve tė mira qė ka KBI-Prishtinė me ambasadėn turke dhe se ky bashkėpunim do tė vazhdoj edhe nė tė ardhmen.
Njėherit kryetari Sopjani falenderoi ambasadoren pėr pėrkrahjen dhe ndihmen e saj.

Kėshilli i Bashkėsisė Islame shtroi iftar pėr nėpunėsit e saj dhe xhamtin e komunės sė Prishtinės

Kėshilli i Bashkėsisė Islame shtroi iftar pėr nėpunėsit e saj dhe xhematin e komunės sė Prishtinės.
Nė kėtė iftar ishin pjesėmarrės Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės nė krye me Myftiun Naim Tėrnava, pėrfaqėsues tė Policisė sė Kosovės, FSK-sė, KFORI, pėrfaqėsuesit nga HANDIKOS, si dhe imamėt dhe xhematlinjtė e komunės sė Prishinės.
(15.06.2018) Manifestimi qendror i faljes sė Fitėr Bajramit nė xhaminė e madhe nė Prishtinė
Takimi njoftues me Haxhinjtė e Prishtinės, 2018.
Publikuar mė: 26.03.2019

Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė, shpall:

Konkurs

Pėr plotėsimin e kėtyre vendeve tė lira tė punės:

1.Referent nė KBI-Prishtinė.
2.Imam, Hatib dhe Mualim nė Mesxhidin e Lagjes sė Spitalit

Kandidatet e interesuar duhet t’i plotėsojnė kėto kushte:

- Tė ketė tė kryer Medresenė dhe fakultetin, (pėrparėsi kanė me FSI),
- Tė kenė pėrvojė pune nė BI.

Kandidatėt e interesuar pėr punėsim, kėrkesės pėr punėsim duhet t’ia bashkėngjisin edhe kėto dokumente:

– Diplomėn e shkollės sė mesme dhe tė fakultetit, (nėse fakultetin e ka tė mbaruar jashtė shtetit diplomėn e nostrifikuar),
– Vėrtetim pėr pėrvojėn e punės,
– Certifikatėn e lindjes,
– Certifikatėn e mjekut,
– Certifikatėn se nuk ėshtė nėn hetime,
– CV-nė me tė dhėna personale.

Vėrejtje:

Tė gjitha dokumentet duhet tė jenė origjinale.

Konkursi mbetet i hapur 15 ditė nga dita e publikimit tė tij nė faqen zyrtare tė Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės.

Dokumentet e kompletuara dorėzohen nė sekretarinė e Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinės
(Rr. “Nazim Gafurri, p.n, 10 000 Prishtinė)

Dokumentet e pakompletuara, si dhe ato qė arrijnė pas afatit, nuk do tė merren nė shqyrtim.
Ambasadori amerikan Philip Kosnett vizitoi Xhaminė e Madhe
nė Prishtinė
Web Page Maker, create your own web pages.