Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė
Bashkėsia Islame e Republikės sė Kosovės
Pse katėr medhhebet?

© Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė 2009-2012. Tė gjitha ė drejtat tė rezervuara ®
Dėgjo
    Kur'an
        online
Lexo
Kur'an online

PDF

Nė Gjuhėn Shqipe
Fortėsia e besimtarit dhe qėndrueshmėria e tij
Kur’ani dhe Hadithi ose Suneti i tė Dėrguarit (paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė) janė burim prej tė cilave ēdo femėr muslimane nxjerr tė drejtat e saj, pėrgjegjėsitė dhe detyrat.
Burrat dhe gratė janė tė barabartė para Allahut; kjo ka tė bėjė me kushtet e adhurimit, zbatimit tė tyre dhe lartėsimit tė Tij. Gjithashtu, ata dėnohen njėsoj kur bėjnė ndonjė mėkat. Pėr shembull kur bėjnė amoralitet, si burri ashtu edhe gruaja marrin dėnimin e njėjtė.

Allahu thotė nė Kur’an:“O ju njerėz! Kinie frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje (njeriu) dhe nga ajo krijoi palėn (shoqen) e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe kinie frikė Allahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin (akraballėkun), se Allahu ėshtė mbikėqyrės mbi ju.” (En-Nisa: 1)
Meqenėse qė tė dy - burri dhe gruaja vijnė prej esencės sė njėjtė, ata janė tė lidhur njėsoj me tė drejtat e njeriut. Gruaja nuk mund tė konsiderohet e ligė nga natyra (siē mund tė mendojnė disa njerėz) se atėherė edhe burri duhet tė jetė i ligė gjithashtu. Nė kėtė mėnyrė, asnjėra gjini nuk mund tė jetė superiore sepse do tė ishte nė kundėrshtim me barazinė.
Islami gjithashtu iu jep grave shumė tė drejta qytetare; gruaja muslimane ka lirinė themelore tė zgjedhjes dhe tė shprehjes bazuar nė miratimin e personalitetit tė saj individual. Sė pari, ajo ėshtė e lirė pėr ta zgjedhur fenė e saj. Nė njė ajet tė Kur’anit thuhet: “Nė fe nuk ka dhunė. Ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota…” (El Bekare: 256)
Nė Islam roli i femrės ėshtė i balancuar, por i drejtė. Ajo ėshtė larguar nga detyrimi pėr ta mbajtur vetveten. Nė vend tė saj burri e merr kėtė pėrgjegjėsi, babai ose vėllai dhe madje edhe qeveria, nėse tė tjerėt nuk janė nė dispozicion dhe tė zgjuar tė kujdesen pėr gruan dhe ta mbajnė atė financiarisht. Nėse ajo nuk dėshiron tė punojė, ajo nuk e ka pėr detyrojė tė punojė. Ajo e ka lirinė pėr tė vendosur qė tė qėndrojė nė shtėpi dhe ta kalojė kohėn duke i rritur fėmijėt e saj dhe duke u kujdesur pėr familjen, pėr jetėn shoqėrore dhe fetare.
Sidoqoftė, nėse ajo dėshiron tė punojė, ajo nuk ėshtė e ndaluar ta bėjė kėtė. Nė tė vėrtetė, Islami e ka nxitur gruan ta edukojė veten, ta njohė Allahun dhe tė drejtat e saj, pasi nė kėtė mėnyrė ajo mund t’i edukojė fėmijėt e saj. Ajo nuk duhet pėr t’i lėnė fėmijėt e saj pa udhėheqje dhe shembull. Veē kėsaj asaj i ėshtė dhėnė detyra mė e ndershme nė univers, ajo mė shumė ėshtė nxitur pėr t’u bėrė nėnė.
Gratė muslimane kanė tė drejtė t’i zgjedhin burrat e tyre dhe ta mbajnė mbiemrin e tyre pas martesės. Islami gjithashtu i nxit gratė tė kontribuojnė me mendimet dhe idetė e tyre; ka shumė shembuj tė grave tė cilat ia ofruan mendimet e tyre rreth fesė, ekonomisė dhe ēėshtjeve shoqėrore Profetit Muhamed (paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė). Gjithashtu, dėshmia e gruas muslimane ėshtė e vlefshme nė konfliktet gjyqėsore.
Profeti Muhamed (paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė) ka thėnė:
“Kėrkimi i diturisė ėshtė urdhėr pėr ēdo musliman (mashkull dhe femėr).”
Kjo pėrfshin mėsimin e Kur’anit dhe Hadithit si edhe shtimin e diturisė nė shkencė dhe nė shumė lėmi tė tjera. Meqenėse qė tė dy burri dhe gruaja kanė aftėsi pėr mėsim dhe kuptim, gruaja muslimane duhet tė marrė shkollim adekuat me qėllim qė ta ngrisė sjelljen e mirė dhe ta largojė sjelljen e keqe nga tė gjitha sferat e jetės.
Megjithėse, mirėmbajtja e shtėpisė, mbėshtetja e burrit, kujdesi dhe mėsimi i fėmijėve konsiderohen si pėrparėsi pėr gruan, nėse ajo ka aftėsi tė punojė jashtė shtėpisė sė saj pėr tė mirėn e familjes sė saj ajo mund ta kryejė atė pėrderisa nuk i injoron detyrat kryesore tė familjes sė saj.
Veē kėsaj, Islami tregon respekt tė lartė pėr amėsinė. Profeti (paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė) ka thėnė: “Xheneti shtrihet nėn kėmbėt e nėnės.”
Kjo nėnkupton se suksesi i shoqėrisė gjendet te nėnat e mira. Prandaj, gruaja duhet tė jetė e edukuar dhe e ndėrgjegjshme me qėllim qė tė bėhet nėnė e shkathtė.
Katėrmbėdhjetė shekuj mė parė Islami ia dha gruas tė drejtėn e votės. Nė ndonjė ēėshtje publike; gruaja muslimane mund tė votojė mendimin e saj dhe tė marrė pjesė nė politikė. Kjo i pėrforcon tė drejtat e gruas pėr ta zgjedhur udhėheqėsin e tyre dhe tė deklarohet publikisht pėr kėtė.
Pėr shembull, Abdurrahman Ibn Aufi ėshtė kėshilluar me shumė gra para se ta rekomandojė Othman Ibn Afanin tė bėhej halife.
Pėrderisa kujdestaria dhe pėrgjegjėsia kryesore financiare nė Islam iu ėshtė dhėnė burrave, gruaja muslimane ka privilegjin qė tė fitojė para, tė drejtėn pėr pasuri personale, tė hyjė nė kontratė legale dhe ta drejtojė tėrė pasurinė e saj nė mėnyrėn qė dėshiron ajo. Ajo mund ta udhėheqė biznesin e saj dhe asnjėri nuk mund tė kėrkojė fitimin e saj duke pėrfshirė edhe burrin.
Allahu thotė nė Kur’anin fisnik: “Mos lakmoni nė atė, qė Allahu gradoi disa nga ju mbi disa tė tjerė. Burrave ju takon hise nga ajo qė fituan ata dhe grave gjithashtu ju takon hise nga ajo qė fituan ato. Allahut kėrkoni nga tė mirat e Tij. Allahu ėshtė i dijshėm pėr ēdo send.” (En-Nisa: 32)
Islami i ēliroi gratė duke iu dhėnė tė drejta dhe detyra para 1400 vitesh tė cilat shumė prej grave nuk i gėzojnė as sot, madje as nė Perėndim. Kėto detyra dhe tė drejta janė dhėnė nga Allahu dhe janė pėrcaktuar pėr ta mbajtur ekuilibrin nė shoqėri; ēka mund tė duket e padrejtė ose qė mungon nė njė vend ėshtė kompensuar ose shpjeguar nė njė vend tjetėr sepse Islami ėshtė mėnyrė e kompletuar e jetės.
Allahu thotė: “Kur Allahu ka vendosur pėr njė ēėshtje, ose i dėrguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjė besimtari dhe asnjė besimtareje qė nė atė ēėshtje tė tyre personale tė bėjnė ndonjė zgjidhje tjetėrfare. E kush kundėrshton Allahun dhe tė dėrguarin e Tij, ai ėshtė larguar shumė larg sė vėrtetės.” (Kur’an, El- Ahzabė: 36)
EMANCIPIMI I FEMRĖS PĖRMES ISLAMIT

Ndryshe nga lėvizjet feministe, emancipimi i femrės nė Islam nuk ka filluar nga femrat, por ėshtė shpallur prej Allahut profetit Muhamed (paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė) nė shekullin e shtatė.
Intelektual tė shquar shqiptar nė mediat arabe

Emancipimi i femrės pėrmes islamit
GRUAJA NĖ ISLAM

SHĖNDETI
Ushqimet e preferuara tė Muhamedit a.s.

Hafėz Ibrahim Dalliu
Komentimi i Istiadhes