Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė
Bashkėsia Islame e Republikės sė Kosovės
Pse katėr medhhebet?

© Kėshilli i Bashkėsisė Islame - Prishtinė 2009-2012. Tė gjitha ė drejtat tė rezervuara ®
Dėgjo
    Kur'an
        online
Lexo
Kur'an online

PDF

Nė Gjuhėn Shqipe
Fortėsia e besimtarit dhe qėndrueshmėria e tij
Hurma:

Hurma ėshtė njė pemė e viseve tė ngrohta arabe ndėrsa nė mjekėsinė popullore pėrdoren pothuajse tė gjitha pjesėt e bimės, frutat, gjethet, degėt.
Xhabiri dhe Ebu Seidi r.a. kanė shėnuar se i Dėrguari i Allahut salAllahu alejhiu we selam ka thėnė: “Hurmat janė fruta, fara e tė cilave vjen nga Xhenneti. Ato janė antidote (kundėrhelm) kundėr helmimit, burim i pasur nė rritjen e sasisė sė spermės , ndėrsa pirja e ujit tė hurmave medinase tė konservuara largon magjinė e shkaktuar nga syri i keq.” (Transmetuar nga imam Nesaiu dhe Ibn Maxhxhe, Tirmidhiu, 2067, thotė se ėshtė hasen; Ahmedi, 3/48; Ibn Maxhxhe, 3453)


Qumėshti:

Pirja e qumėshtit bėn mirė pėr kujtesėn tuaj. Kjo ėshtė deklaruar nga njė grup hulumtuesish nga Universiteti i Maine, tė cilėt kanė treguar se pirja e tė paktėn njė gotė qumėsht nė ditė, madje edhe nė moshėn e rritur, ndihmon pėr tė mbajtur trurin tė ri dhe “elastik”.
Hulumtimi ėshtė kryer mbi 900 njerėz, burra dhe gra, tė moshės mes 23 dhe 98 vjet. Pavarėsisht nga mosha shfaqjet mė tė mira janė marrė nga ata qė kanė deklaruar njė pėrdorim nė rritje tė qumėshtit dhe produkteve tė tij.


Mjalti:

Mjalti ėshtė nektar (lėng i ėmbėl) dhe ėmbėlsi e koncentruar e luleve qė ėshtė pėrpunuar nga bletėt dhe ėshtė kthyer nė shurup tė pasur.
Burimi i nektarit nga i cili ėshtė bėrė mjalti e pėrcakton ngjyrėn dhe aromėn e tij, ndėrsa lloji mė i mirė ėshtė mjalti me ngjyrė tė ēelur. Mjaltin mė tė mirė e bėjnė bletėt roja, kurse e mbledhin nėpėr vise malore dhe drurėt e tyre. Pastaj kullohet dhe, pėrpos njė sasie poleni dhe enzimesh, shumica e papastėrtive eleminohen.
Mjaltin e prodhojnė bletėt punėtore qė e thithin nektarin e luleve me thumbin e tyre si gjuhė dhe e depozitojnė nė mjaltė tė lukthit. Pastaj bleta e kthen mjaltin dhe e depoziton nė qeliza ose me tė i ushqen brumbujt. Bleta punėtore e bart polenin nė shportat e polenit qė i mban nė kėmbėt e pėrparme.
Nė Sahihun e Buhariut ėshtė shėnuar qė Ibn Abasi, r.a., ka cituar tė Dėrguarin e Allahut, salallahu alejhi ue selam, i cili ka thėnė: “Shėrimi gjendet nė mes tė pėrdorimit tė shurupit tė mjaltit, lėshimit tė gjakut duke prerė lėkurėn dhe kauterizimit me zjarr, por unė ia kam ndaluar kauterizimin umetit tim.”
Nė kėtė hadith, Pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, i ka dhėnė pėrparėsi pėrdorimit tė mjaltit si pastrues i rėndėsishėm, si freskues i lehtė, mbi laksativėt
e hidhur.


Kungulli:

Nė fakt, fjala jaktin nė arabisht nuk tregon vetėm kungullin, por shėnon ēdo lloj bime tjetėr qė ka kėrcell zvarritės, si shalqini apo kastraveci.
Allahu i Madhėruar thotė nė Kuran: “Ne bėmė qė njė bimė kungulli (jaktin) tė rritej deri mbi shtatin e tij (profetit Junus).” [Saffat, 146]
Fjala jaktin e pėrdorur nė kėtė ajet do tė thotė ‘kungull’, i cili ndryshe quhet (nė arabisht) edhe dubba.
Nė dy Sahih-ėt shėnohet se, njėherė, njė rrobaqepės e ftoi Pejgamberin alejhi selam nė shtėpi pėr tė ngrėnė njė vakt qė ai kishte pėrgatitur. Bashkė me Pejgamberin alejhi selam shkoi edhe Enesi (r.a.). Rrobaqepėsi u nxori bukė prej elbi dhe njė supė me kunguj e pastėrma. Enesi rrėfen: “Unė e pashė vetė se si i Dėrguari i Allahut alejhi selam i gjurmonte copat e kungullit nėpėr pjatė, dhe qė atėherė kungulli u bė shumė i dashur pėr mua.”
Ebu Taluti tregon: – Kur hyra njėherė tek Enes ibn Maliku, ai ishte duke ngrėnė kungull e duke thėnė (duke iu referuar kungullit): “Ti je njė bimė shumė e dashur pėr mua, sepse Pejgamberi alejhi selam tė pėlqente shumė kur tė hante.”


Ulliri:

Ulliri ėshtė pa dyshim njė bimė mjekėsore e mrekullueshme. Bima dhe lėvozhga e ullirit pėrdoren me rezultate shumė tė mira kundėr arteriosklerozės, temsionit tė lartė tė gjakut, temperaturat e larta etj.
Nėse vaji i ullirit pėrdoret si melhem pėr lyerje, forcon flokėt dhe ndalon tė thinjurit. Pirja e vajit tė ullirit ėshtė i dobishėn kundėr helmimit. Ky vaj lehtėson dhimbjet nė lukth dhe zorrė dhe mbyt parazitėt nė zorrė.
Ibn Omeri transmeton hadithin e njohur: “Shėrbehuni me vajin e ullirit dhe lyhuni me tė, sepse ai pėrftohet nga druri i bekuar”
Allahu thotė nė Kur’an:
“Dhe (krijuam) drunjėsh qė mbijnė nė kodrėn Sina e qė japin vajra dhe mėlmėsa pėr ngrėnėsit.” (Mu’minun, 20)
Nga Alkame ibn Amir na vjen hadithi vijues: “Ēdo lloj ulliri ėshtė pėr ju, prandaj lyhuni me vaj ulliri, pini se vaji i ullirit ndihmon ata qė kanė probleme me hemorroide.”
Pejgamberi s.a.u.s kėshillon pirjen e vajit tė ullirit nga tė sėmurėt me pneoumoni. Ullinjtė e gjelbėr kanė vlera tė shumta ushqyese e gjithashtu forcojnė barkun dhe stimulojnė potencėn seksuale. Ullinjtė e hidhur janė tė mirė pėr trajtimin e djegjeve. Tė pėrtypurit e gjetheve tė ullirit ndihmon nė rastet e inflamacionit tė mukozės sė gojės, herpesit, dermatitit buloz dhe kromės. Ēaji i pėrgatitur me gjethet e ullirit ul sasinė e sheqerit nė gjak. Diabetikėt kėshillohen tė hanė kokrra jeshile ulliri, tė cilat ulin etjen qė shkakton diabeti.
Vaji i ullirit ndihmon nė sėmundjet e mėlēisė dhe nė eleminimin e gurėve tė fshikėzės sė tėmthit dhe gurėve tė veshkave.
Nga pomadat dhe preparatet e tjera qė pėrgatien me vajin e ullirit mjekohen plagė tė ndryshme, djegje tė lėkurės, duke ndhuar nė ripėrtėritjen e indeve tė dėmtuara.

USHQIMET E PREFERUARA TĖ MUHAMEDIT A.S.

Hurma, qumėshti, mjalta, mishi, kungulli, ulliri ishin ushqimet e preferuar te Muhamedit (Alejhi Selam)

Intelektual tė shquar shqiptar nė mediat arabe

Emancipimi i femrės pėrmes islamit
GRUAJA NĖ ISLAM

SHĖNDETI
Ushqimet e preferuara tė Muhamedit a.s.

Hafėz Ibrahim Dalliu
Komentimi i Istiadhes